سومین سوگواره عکس عاشورایی قاب سرخ؛ با معرفی نفرات برتر به کار خود پایان داد        /        نمایشگاه عکس عاشورایی قاب سرخ افتتاح شد        /        با حضور سه تن از عکاسان نام آشنای کشور؛ داوری سومین سوگواره عکس عاشورایی آغاز شد + عکس        /       

گفتگو با آرش حمیدی، داور سومین سوگواره عکس عاشورایی قاب سرخ لارستان


گفتگو با آرش حمیدی، داور سومین سوگواره عکس عاشورایی قاب سرخ لارستان؛

هنرمندان شهرستان به مراتب قوی تر از تهران هستند

اشاره:

آرش حمیدی

متولد ۱۳۶۲، بیرجند

مدرس عکاسی

منتخب و برگزیده بیش از ۳۰ جشنواره جهانی عکاسی

منتخب ده ها جشنواره داخلی عکاسی

برگزاری ورکشاپ های متعدد در سراسر ایران

برپایی ده ها نمایشگاه و جشنواره ملی

مدیر کلوپ عکس ایران

داور چندین مسابقه و جشنواره ملی

* به عنوان سوال اول بفرمایید اصولا عکس با پسوند «عاشورایی» می تواند به عنوان «گونه» در عکاسی پذیرفته شود؟

ببینید، ما در کشوری زندگی می کنیم که مراسم یا فستیوالی که در آن مشارکت های مردمی به طور وسیع باشد، خیلی کم و محدود است. تنها اتفاقی که به طور واقعی، با شکوه و با حضور اقشار مختلف مردم صورت می گیرد، عاشورا است. عکاسی مراسم و انواع آن در دنیا به نوعی دسته بندی خاص محسوب می شود, یعنی عده ای مشغول به عکاسی از اینها هستند اما از لحاظ بار مفهومی و محتوایی عملاً نمی شود گفت یک ژانر ویژه و مستقل است اما جایگاه ویژه خودرا در عکاسی دارد.

*این را به این دلیل پرسیدم که طیفی از هنرمندان معتقد به هنرِ غیر ملتزم هستند؛ یعنی هرگونه قید، محدودیت و سفارش برای هنر را تقلیل هنر و خدشه بر سیالیت آن می دانند. به نظر شما وجود پسوند برای هنر و اینجا «عاشورا» برای عکاسی، آن را محدود نمی کند؟

وقتی این موضوع تا این حد در ابعاد مختلف نهادینه می شود و سطح وسیعی از جامعه را مشغول به خود می کند و از طرفی هر روز با توسعه همراه بوده و درجا نزده پس خیلی نمی توان آن را سفارشی و یک حضور غیر مردمی دانست. البته هنر عاشورایی و عکس عاشورایی می تواند بسیار متحول تر از چیزی که امروز است، باشد اما همین که جای رشد دارد و طیف گسترده ای از مردم درگیر آن هستند می تواند در هنر و بطور خاص در عکاسی کاملا مورد توجه باشد.

* پرسش بعدی من در مورد فستیوال ها و جشنواره هایی است که در این حوزه یعنی «عکس عاشورایی» در کشور کار می کنند؛ بطور مشخص بفرمایید سطح کیفی اینگونه جشنواره ها چگونه است و آسیب های آن کجاست؛ همچنین بفرمایید سوگواره عکس عاشورایی قاب سرخ لارستان در این بین چه جایگاهی دارد؟

در چند سال اخیر چندین برنامه مشابه را تجربه کرده ایم. اگر بخواهم آسیب شناسی کنم باید به این نکته اشاره کرد . متاسفانه در یک برهه کوتاه زمانی، تعداد زیادی از جشنواره ها به شکل موازی، مطالب مشابهی را بررسی می کنند. بهتر آن است که بجای موازی کاری، هم افزایی کنند. یعنی بجای اینهمه مراسم، یک جشنواره ملی و سراسری برگزار شود که فاخر و عظیم باشد و همه زیر پرچم آن ساختار فعالیت نمایند. البته در عالم هنر، رقابت یکی از اساسی ترین مولفه های مرتبط با پیشرفت است. اما به نظر می آید رقابت در یک موضوع خاص برای یک جامعه محدود، کار جالبی نباشد.

* راه حل و پیشنهادی که در رابطه با تمرکز این برنامه ها ارائه کردید، اساساً امکان پذیر است؟! چون معمولاً نهاد های مختلف با ایدئولوژی و سیاستگزاری های مختلف این را برگزار می کنند.

اتفاقاً شدنی و امکان پذیر است. اینکه هر استانی ، شهری ، محلی، هیئتی، هر سازمانی برای خودش مراسم هنری و عاشورایی برگزار می کند بحثی نیست و چه بهتر که هنر را بومی سازی کنند. به اصطلاح، هنر هر چه منطقه ای تر باشد می تواند جهانی تر شود. اما همانطور که درسوال قبل به آن اشاره شد بهتر است همه این فعالیتها اقداماتی برای آماده سازی و حضور در یک ساختار منسجم و جشنواره ای ملی باشد. همین امسال شاهد بودیم آن هایی که ماندگارتر بودند مثل همین سوگواره عکس عاشورایی قاب سرخ و آن هایی که برنامه ریزی بهتری داشتند ماندند و توانستند خودشان را خیلی متفاوت تر نشان دهند. آنهایی که سنجیده تر عمل کردند و پایه و مبنا را قوی تر بنا گذاشتند، آن هایی که دبیرخانه دائمی دارند و از خیلی قبل تر برای اینکار برنامه ریزی کرده اند ماندگارترند. در مورد قاب سرخ هم می توانم بگویم در مقایسه با جشنواره های دیگری که در کشور دیده ام در جایگاه بالایی قرار دارد. هم جایگاه خودش را پیدا کرده و هم وجاهتش را به اثبات رسانده است و به نظر این سوگواره در بین سوگواره های ملی امسال، جزو بهترین ها بوده است.

* به عنوان گزینه داوری این سوگواره؛ بفرمایید با چه معیار و مکانیسمی قرار است آثار ارسالی امسال داوری شود؟

در کل، داوری همیشه براساس آنچه موجود است اتفاق می افتد. اما یک سری معیارها شاخص ترند. حضور و مشارکت مردمی در قاب تصویر یکی از چیزهایی است که به شدت مد نظر است. این جلوه ها و نوع ارائه مردم از جذابیت ها و تنوع عاشورایی است که خودش از نکات قابل توجه محسوب می شودو همچنین غیر تکراری بودن نگاه عکاسان از مهمترین نکات است.

* فکر می کنم بتوان این طور جمع بندی کرد که دراین حوزه نگاه خلاقانه و مکاشفه گرایانه عکاس برای شما متر قوی تر و اصیل تری است. درست است؟

بله، ما در هنرهای تصویری اصطلاحی داریم با عنوان تناظر یر به یر. یعنی هر آنچه که بیان می شود را عیناً به تصویر بکشیم. وقتی می گوییم حضور و مشارکت مردم در عاشورا یکی از پارامترهاست همه به دنبال گرفتن عکسی هستند که مردم به صورت عینی داخل تصویر باشند. ولی ما می توانیم پا را مقداری فراتر و گام را قوی تر از این بگذاریم. «حضور احساسی» را در تصویر به نمایش بکشیم. شاید خیلی وقت ها خیلی مطالب عینی نباشند بلکه درکی هستند. من به دوستانی که در جشنواره شرکت می کنند توصیه می کنم با چنین رویکردی به تصاویر نگاه کنند. کمی عکس های سال گذشته و جشنواره های دیگر را مرور کنند. ببینند دیگران چه کرده اند. کار دیگران را تکرار نکنند و یا اگر این کار را می کنند نوعی باز آفرینی بهتر از گذشته باشد. در داوری این مسائل بسیار مد نظر قرار میگیرد. در کل متفاوت دیدن به هیچ عنوان ماهیت دیدن و ثبت حقیقت را زیر سوال نمی برد . به عنوان مثال میتوان حضور مردمی را ثبت کرد حتی بدون بودن خود مردم اما با ثبت درک عبور و اشتیاقشان و این کمی تمرکز و ممارست و مطالعه هنرمندان را طلب می کند.

* تکنیک در این فرایند چقدر اهمیت دارد؟ اینکه نگاه پیشروانه و نو اندیشانه در این حوزه اتفاق بیفتد را می توان به عنوان یک «کلیت» پذیرفت اما فرم هم اهمیت دارد. اساسا شما در این پروسه تکنیک را برای عکاسی ظرف می دانید یا مظروف؟

کلاً وقتی بحث تصویر می شود کلیت کار را وزن می کنند. در این اتفاق وزن را بر اساس پارامترهایی مثل حس، تکنیک و معنا می سنجیم. وقت سنجش ممکن است معنا بر همه ی موارد اولویت داشته باشد, گاهی وقت ها تکنیک و گاهی هم حس. این نشان دهنده ی مظروف آن ظرف است. ابتدا باید ببینیم چه چیز داخل ظرف وجود دارد.

وقتی یک جشنواره برگذار می شود، اهداف مختلفی دارد. تربیت نسل آینده یکی از آنهاست. یعنی خط و مشی را یک جشنواره روشن می کند که نسل های آینده بتوانند بر اساس آن الگوها، خط بگیرند و کار کنند. در نتیجه ترجیح داده می شود که ترکیبی از همه اولویتها مد نظر داوران باشد. یعنی تلنگری به معنا باشد و اشارتی به محتوا و تکنیک.

* تفاوت سطح کیفی عکاسان شهرستان با عکاسان مرکز کشور و تهران را بفرمائید؟

به عنوان فردی که در مرکز ساکن هستم، به طور خیلی قوی اعلام می کنم که در حال حاظر بچه های شهرستان به مراتب قوی تر از تهران هستند. اما این هم واقعیت است که هر کس برای پیشرفت بهتر، خود را به مرکز رسانده است.

در مورد بچه های منطقه ی لارستان با توجه به شناختی که دارم مستعدند و آموزش های خوبی هم دیده اند. ولی پرورش هم مثل هر کار دیگری نیاز به زمان و آموزش صحیح دارد. یعنی انتظار این نیست که در یک برهه زمانی کوتاه بتوانند تغیراتی ریشه ای را حاصل کنند و آن چیزی که همیشه باعث پرورش در دید، کار و تکنیک شده استمرار و آگاهی است.

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان