سومین سوگواره عکس عاشورایی قاب سرخ؛ با معرفی نفرات برتر به کار خود پایان داد        /        نمایشگاه عکس عاشورایی قاب سرخ افتتاح شد        /        با حضور سه تن از عکاسان نام آشنای کشور؛ داوری سومین سوگواره عکس عاشورایی آغاز شد + عکس        /       

فلسفه قیام عاشورا


مژگان کامیاب؛ سلام بر حسین فاطمه (س) که کربلایش تا ابد الهام‌ بخش انسان‌های آزاده و حماسه خونین عاشورایش حلاوتی دیگر به شریعت جاویدان جدش بخشید. غم طاقت‌فرسای عاشورایش گویای صبر او است چرا که این مصیبت غمبار از چشمان پر فروغ یگانه یادگار توحید اشک خون فشانده است و دعای عارفانه عرفاتش نیز آیتی روشن بر عمق یقین دلباختگی‌اش به جمال زیبای سرمدی حضرت حق می‌باشد. حادثه عاشورا حادثه‌ای ساده و جزئی نیست بلکه از پرآشوب‌ترین حوادث جهان است که اثرات عمیقی تا قیامت بر جای گذارده است. ابعاد این حادثه با گذشت زمان پردامنه‌تر می‌شود زیرا که با زمینه‌های درونی مظلومانی محروم و تحت ستم انطباق دارد. نهضت عاشورا دارای ویژگی‌ها و مشخصاتی است که در تاریخ نهضت‌های جهان برای آن همانندی نمی‌یابیم.

اصلاح و احیای دین، فلسفه کلی

از زمانی که امام حسین(ع) قیام خود را با آن کیفیت استثنایی آغاز کرد، سوالاتی از این قبیل در میان اهل فکر و اندیشه و حتی مردم عادی مطرح بوده است که انگیزه اصلی امام حسین (ع) از اقدام به چنین کاری چه بوده است؟ آیا دعوت کوفیان علت قیام امام حسین(ع) بود یا قیام امام عامل دعوت کوفیان؟ آیا دستیابی به حکومت غایت نهایی این قیام بوده است یا ایجاد تغییراتی هر چند محدود در ساختار خلافت به اصطلاح اسلامی هم می‌توانست امام را قانع کند؟ در پاسخ به سوالات فوق اندیشمندان زیادی از مسلمان و غیر مسلمان نظریاتی را ارائه کرده‌اند که در این مقوله سعی می‌کنیم به دورنمایی از انگیزه‌های کلی امام حسین(ع) بپردازیم تا اذهان روشن شود.

ریشه‌ها و علل تاریخی قیام

علت یا علل قیام اباعبدالله(ع) را باید در ماهیت خاندان و رژیم بنی‌امیه جست‌وجو کرد چراکه امام حسین(ع) تنها به‌دلیل فاسد بودن خاندان بنی‌امیه که نقاب اسلام بر چهره زده بودند، قیام کرد. امام حسین (ع) مانند یک انقلابی شرافتمند علی‌رغم آگاهی از اوضاع که به زیان او بود خود را برای قیام علیه خاندان حاکم بنی‌امیه که خلافت اسلامی را به سلطنت اشرافی و خانوادگی تبدیل کرده بودند، مجبور می‌دید. البته قیام او نه برای آن بود که خود و در عصر خودش بتواند این دستگاه عریض و طویل را ساقط کند بلکه هدف او به‌ وجود آوردن حرکتی جمعی بود تا نه در سال ۶۱ هجرت بلکه در سال‌های بعد طومار آن رژیم را برچیند و دامن اسلام را از نجاسات و کثافات آن پاک کند. از این جهت است که می‌توان قیام به ظاهر شکست‌خورده امام حسین(ع) را یکی از موفق‌ترین قیام‌هایی دانست که علی‌رغم این شکست و کشته‌شدن مظلومانه، موفق شد کینه‌ای عمیق علیه دستگاه بنی‌امیه در دل‌های مردمان ایجاد کند و پس از شهادتش هر قطره خون وی هر حرف از واژه نام او و هر ذکری و یادی از خاطره او به‌صورت نقبی در زیر بنیاد دولت بنی‌امیه درآید سرانجام به ویرانی و شکست آن منجر شود. برخی دعوت کوفیان را عامل اساسی حرکت امام حسین(ع) می‌دانند و در مقابل کسان دیگری هم هستند که دعوت کوفیان را چنان مهم نمی‌شمارند و حتی قیام آن حضرت را علت قیام مردم کوفه می‌دانند زیرا هنگامی که شیعیان کوفه اطلاع یافتند امام حسین(ع) با یزید مخالفت کرده و مکه را پایگاه خود قرار داده است، نامه‌های دعوت به آن حضرت نوشته و اعلام همکاری و فداکاری کردند. اینگونه مدارک روشن در دیدگاه این دسته از تحلیلگران عاشورا ثابت می‌کند دعوت کوفه علت قیام امام حسین(ع) نبود بلکه برعکس قیام حسین(ع) علت دعوت مردم کوفه بود و این دعوت تنها در تسریع حرکت امام حسین(ع) تاثیر گذاشت وگرنه هیچ نقش دیگری نمی‌توانست داشته باشد. برخی دیگر عمل به امر به معروف و نهی از منکر و بعضی اصلاح سیستم حکومتی (نه خلیفه) را عامل اصلی قیام می‌دانند. در مقابل این نظریات افرادی هم معتقدند کار امام تنها دمیدن روح حماسه بر کالبد افسرده مردم زمان خود و اعصار پس از آن بوده است وگرنه خودش مستقیما در صدد قیام مستقیم نبوده است. به‌علاوه دسته‌ای براین عقیده‌اند قیام تنها یک حرکت عرفانی به‌منظور پیوستن به خدا بوده است.

۴ نظر

  1. سحر گفت:

    لطفاً مقالات عکاسی هم در این قسمت بگذارید. بخصوص مقالات راجع به نورپردازی در عکاسی

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان