سومین سوگواره عکس عاشورایی قاب سرخ؛ با معرفی نفرات برتر به کار خود پایان داد        /        نمایشگاه عکس عاشورایی قاب سرخ افتتاح شد        /        با حضور سه تن از عکاسان نام آشنای کشور؛ داوری سومین سوگواره عکس عاشورایی آغاز شد + عکس        /       

” سوگواره عکس عاشورایی قاب سرخ”


نخستین سوگواره عکس عاشورایی قاب سرخ

سرآغاز:

طراحی و برنامه ریزی برای برنامه های مناسبتی محرم ۱۴۳۳ دلیلی شد که سر فصلی با عنوان سوگواره به لیست برنامه ها افزوده شود. در گام نخست دغدغه اصلی بر این مهم استوار بود که سوگواره ای که به نام و با یاد امام حسین (ع) برگزار می شود پذیرای کدام رشته هنری باشد.از آن جا که هنر عکاسی یکی از هنرهای مورد علاقه ی جوانان این دیار بوده و مدتی نیز تب تند عکاسیِ حرفه ای و شرکت در فستیوال ها، در بین جوانان شهرستان تبدیل به سودایی شیرین شده بود پس از برگزاری چند نشست با عکاسان، علی الخصوص عکاسان جوان، سوگواره ای با محوریت به تصویر کشیدن آئین های عاشورایی با رویکردی نو پا به عرصه وجود نهاد و سوگواره عکس عاشورایی «قاب سرخ» نام گرفت. این گونه بود که سوگواره ای که امروز سعی در رسانیدن خود به قد و قواره های فستیوال ها و برنامه های ملی دارد از دل یک برنامه مناسبتی کوچک متولد شد.­­­

 

در ادامه:

نخستین دوره ی سوگواره به دبیری مدرس عکاسی و رئیس سابق انجمن عکاسی استان فارس عبدالعلی حدادیان شروع به کار کرد. این دوره سوگواره پذیرای آثار شرکت کنندگان شهرستان و استان بود. آثار ارسالی این دوره را امین دانشور عکاس توانمند کشور، قاسم معماری مدرس عکاسی و رئیس انجمن عکس استان فارس و مسلم ابراهیمی مدرس دانشگاه و طراح هنری داوری نمودند. در این دوره ۱۲۶۸ اثر از ۶۷ عکاس شهرستان، استان و بعضاً کشور به دبیرخانه ارسال شد. اولین دوره سوگواره با برگزاری آئین اختتامیه و معرفی نفرات برتر در بیستم دی ماه سال ۱۳۹۰به کار خود خاتمه داد.

 

دومین سوگواره عکس عاشورایی قاب سرخ

دومین سوگواره عکس عاشورایی «قاب سرخ» که تا این روز به واسطه برگزاری دور اول، جایگاه خود را در استان تثبیت نموده بود با برداشتن گام هایی جسورانه سودای ملی شدن را در سر می پروراند. از این رو با معرفی سوگواره در رسانه های مکتوب و اینترنتی کشور و اعلان فراخوان به انجمن های عکاسی ؛ موجی از آثار عاشورایی از عکاسان نام آشنا تا آماتور از مرزی ترین استان های شمال غربی تا دور افتاده ترین روستاهای جنوبی کشور به دبیرخانه ارسال شد. داوری این دوره از سوگواره را عکاس نام آشنای عرصه عکاسی محمد نوروزی بر عهده داشت. در کنار او عبدالحسین رضوانی عکاس جنوبیِ خلاقی که جوایز زیادی را از جشنواره ها و رقابت های ملی کسب کرده بود، کار داوری این رقابت بر عهده داشت. دیگر داور این دوره از رقابت ها مسلم ابراهیمی مدرس دانشگاه، طراح هنری و عکاس بومی بود که دور اول این رقابت را نیز داوری نموده بود. تفاوت بنیادی رقابت در این دوره با دوره اول، اختصاصی بودن بخش «مجموعه عکس» در بخش اصلی یا همان بخش کشوری بود. در این دوره صرفاً “مجموعه عکسهای عاشورایی” به رقابت در بخش اصلی راه می یافتند. سیاستگزاران سوگواره متفق القول بر این باور بودند که ضعف عمومی در حیطه مجموعه سازی، پاشنه آشیل عکاسی عاشورایی است. از این رو با برجسته نمودن این بخش در رقابت و جوایز، سعی در جهت دهی به نگاه و بینش شرکت کنندگان به سمت ارتقاء فن مجموعه سازی داشتند. دراین دوره مجموعاً ۲۱۲ مجموعه عکس از ۱۱۹ عکاس کشور در بخش اصلی و ۲۲۵ قطعه عکس از ۳۸ عکاس در بخش جنبی به نمایشگاه راه یافت. این سوگواره با حضور مسئولین و هنرمندان رشته های مختلف هنری، علی الخصوص عکاسان با معرفی نفرات برتر در ۲۱ دی ماه سال ۱۳۹۱ به کار خود خاتمه داد.

و اما سومین سوگواره عکس عاشورایی قاب سرخ

دبیرخانه این دوره از سوگواره مصمم است نگاه جدی تر و حرفه ای تری نسبت به دوره های گذشته داشته باشد. دبیرخانه ای جوان که در کنار تجربه ی پیشکسوتان و اساتید با پشت سر نهادن کارگاه ها و تورهای متعدد و اجرای انواع پروژه های عکاسی؛ تجربه فراوانی را با خود به همراه آورده است.

هدف غایی برگزارکنندگان سوگواره، گذشته از نگاهی بدیع و روایت هایی نو از آئین های عاشورایی؛ کشف و شهودی عارفانه، ورای این آئین هاست که به مدد و یا بهتر بگوئیم به بهانه ثبت تصاویر و لذت از دنیای شیرین هنر عکاسی، معرفت و فلسفه قیام حسین بن علی (ع) را دریابند و مروج شایسته ای برای ترویج فرهنگ آزادگی و آزاده پروری باشند.

بدین جهت دبیرخانه سوگواره عکس عاشورایی «قاب سرخ» منتظر ارسال آثار هنرمندانه هنرمندان و هنردوستان عاشق است.

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان