سومین سوگواره عکس عاشورایی قاب سرخ؛ با معرفی نفرات برتر به کار خود پایان داد        /        نمایشگاه عکس عاشورایی قاب سرخ افتتاح شد        /        با حضور سه تن از عکاسان نام آشنای کشور؛ داوری سومین سوگواره عکس عاشورایی آغاز شد + عکس        /       

دیدار اعضاء دبیرخانه سوگواره عکس عاشورایی قاب سرخ با شورای اسلامی شهر لار


در نخستین جلسه برگزار شده ی هفته جاری توسط شورای اسلامی شهر لار، اعضاء دبیرخانه سومین سوگواره ملی عکس عاشورایی قاب سرخ با اعضاء این شورا، دیدار و گفتگو نمودند.

در این دیدار که در دفتر شورا انجام شد، محسن زارع مدیر سوگواره، سخنان خود را در سه بخشِ ” پیشینه سوگواره، سطح تعامل شورای سوم و نحوه ی برقراری مناسبات فرهنگی فی مابین دبیرخانه سوگواره و شورای چهارم و همچنین موضوع افتتاح هنرسرای شهروند” بیان نمود.

وی در بخش اول سخنان خود خطاب به اعضاء شورا گفت: همان طور که در روز نخستِ بعد از انتخاب به عنوان اعضاء شورای شهر در بازدید اولیه خود از شهرداری، اموال عمومی منقول سازمان را بررسی و برآورد نمودید ، لازم است دیگر اموال را که ارزش معنویشان، بسیار بیش از اموال مادی است مورد نظر قرار دهید.

مدیر سومین سوگواره عکس عاشورایی قاب سرخ با اشاره به اینکه این سوگواره در آغاز از دل یک برنامه مناسبتی کوچک بوجود آمده، گفت: امروز بعد از گذشت سه سال، این سوگواره به عنوان یکی از نماینده های فرهنگی شهرستان در معرفی هیمنه فرهنگی و هنری لارستان بزرگ، نقش بسزایی دارد.

زارع ضمن اشاره به عنایت ویژه ی شورای سوم نسبت به سوگواره، افزود: انتظار می رود شورای چهارم که اتفاقاً یک شورای فرهنگی است توجه ویژه ای نسبت به این اتفاق فرهنگی داشته باشد.

در ادامه، عبدالعلی حدادیان دبیر تخصصی و عضو هیئت انتخاب سوگواره، ضمن معرفی خود گفت: بنده پس از ۳۰ سال عکاسی و کسب جوایز مختلف، به جرات می توانم بگویم مرتبه و جایگاه این سوگواره در رده بندی حرفه ای ها قلمداد می شود.

حدادیان گفت: تا امروز تمام مراحل دریافت، دسته بندی، کدبندی و انتخاب به صورت استانداردهای متعارف سوگواره های ملی انجام شده است.

وی افزود: انشاالله با حضور داوران نام آشنای کشور، باقی مراحل نیز به بهترین شکل برگزار خواهد شد.

پس از آن باقر عباس زاده، مدرس دانشگاه و عضو هیئت انتخاب بخش اصلی سوگواره، ضمن اشاره به جایگاه این نوع برنامه ها، گفت: اگر به اسامی شهرهایی که برای دبیرخانه این سوگواره اثر ارسال نموده اند نظری بیاندازیم، به طور قطع می توانیم بگوییم از تمامی مراکز هنری کشور، پذیرای آثار هنرمندان بوده ایم. هیئت انتخاب سطح کیفی آثار را، علی الخصوص در بخش تک عکس، متناسب با استانداردهای روز عکاسی ارزیابی نمود.

عباس زاده افزود: همچنین در بخش لارستان قسمت تک عکس، رشد کمی و کیفی آثار عکاسان لارستانی قابل توجه است.

این مدرس دانشگاه گفت: هنرمندان سراسر کشور که تا بحال، حتی یک بار نام لار به گوششان نخورده؛ حالا به لار سفر می کنند، در کنار عکاسان لارستانی در نشست های تخصصی شرکت کرده و به اتفاق اساتید به تورهای عکاسی اعزام می شوند و در معیت هنرمندان شهرستان آثار این دوره سوگواره را به نقد می نشینند. این بهترین نمونه ی تعامل فرهنگی است. هم عکاسان شهرستان در هم اندیشی با عکاسان متبحر کشوری با دانسته های روز آشنا می شوند و هم عکاسان پذیرفته شده ی کشوری با بهره گیری از هنر تصویر، فرهنگ و هنر ما را به جامعه هنری کشور معرفی می کنند.

در ادامه این دیدار، زارع ضمن پرداختن به موضوع هنرسرای شهروند، تصریح کرد: هنرسرای شهروند مکانی است که همزمان با افتتاح نمایشگاه سوگواره عکس عاشورایی قاب سرخ افتتاح خواهد شد. این محل با عنایت ویژه شهردار محترم در اختیار فرهنگسرای مرتضوی و حوزه ی معاونت فرهنگی قرار گرفته است. اولین بار این مکان پس از پشت سر گذاشتن مصائب و مشکلاتی، با برگزاری نمایشگاه عکس لارستان در عیدانه سال ۱۳۹۱ از یک مکان تجاری به یک مکان فرهنگی تغییر کاربری داد. هم اکنون این واحد درنظر دارد برنامه های فرهنگی هنری نظیر نمایشگاه ها، کارگاه ها، نشست های تخصصی و دیگر برنامه های فرهنگی را در دستور کار خود، قرار دهد.

پس از توضیحات مدیر و اعضاء دبیرخانه سوگواره، اقتداری، رئیس شورای اسلامی شهر لار ضمن تشکر از محسن زارع به نمایندگی از اعضاء دبیرخانه، خواستار استمرار برگزاری چنین برنامه بزرگی شد و از مسئولین دبیرخانه درخواست نمود تا این سوگواره در سال های آینده با شکوه و عظمت بیشتری برگزار شود.

رامین اقتداری گفت: کسی که برای چنین برنامه بزرگی تلاش می کند، اجر خود را از صاحب برنامه دریافت می دارد. بدرستی که حضرت آقا اباعبدالله الحسین (ع) پشتیبان و همراه این برنامه خواهد بود.

در ادامه، اعضاء شورا و شهردار، برآورد مالی این سوگواره را مورد بررسی قرار دادند.

این دیدار با گپ و گفتگوی صمیمی اعضاء شورا با اعضاء دبیرخانه، پایان یافت.

۱۰ نظر

  1. ناشناس گفت:

    خدا کند واقعا انطور که میگویید باشد و این شورا فرهنگی باشد.

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان