سومین سوگواره عکس عاشورایی قاب سرخ؛ با معرفی نفرات برتر به کار خود پایان داد        /        نمایشگاه عکس عاشورایی قاب سرخ افتتاح شد        /        با حضور سه تن از عکاسان نام آشنای کشور؛ داوری سومین سوگواره عکس عاشورایی آغاز شد + عکس        /       

در غیاب آب؛ نگاهی به عنصر حرکت در سینه زنی سنتی لارستانفرزاد قناعت پور؛
آیین ها، جلوه های مادیِ ناخودآگاه فرهنگی قومی است. عوامل بسیاری در شکل گیری این ناخودآگاه دخیل است، عواملی کلی که اساس و نظام آیین را شکل می دهد و عوامل خاصی چون جغرافیا و صبغه ی اقلیمی که می تواند جلوه های متنوعی از آن آیین و کلیتش ارائه دهد. لارستان را به گرمی و به عطش می شناسند. سرزمین نخل های صبور و مردمی صبورتر، سرزمین مواجهه ی مستقیم با آفتاب و نور سرزمین فضای باز و گسترده ی کویری و بالاخره سرزمینی که در آن آب، چون آغازین روزهای شکل گیری تمدن و احداث نخستین حوزه های متراکم زیست اجتماعی، هر قطره اش به حکم طلاست.

 این عطش و این تشنگی علقه و پیوند ویژه ای میان این مردم و فرهنگ ایشان با حادثه ی کربلا و فرهنگ عاشورایی آفریده است، بی دلیل نیست که لارستان اولین خاستگاه حکومت دینی می شود؛ باورهای دینی و اقتضائات جغرافیایی میان این دو واقعیت (fact) تاریخی، مراوده و تصادمی در حوزه ی ناخودآگاهی آفریده است که بهترین جلوه ی مادی اش در مفهوم و اجرای آیینی نمودار می شود. سینه زدن برای اباعبدالله و یارانش و انداختن لرزش و تکانه ای حماسی و غمین به درون، یک شکل کلی از آیین گرامیداشت عاشوراست که غالباً در مناطق مختلف بنابر ویژگی های اقلیمی فرهنگی و یا اقتضائات جغرافیایی، متکثر و متنوع می شود. در بعضی مناطق دسته های سینه زنی ایستاست و بی حرکت و در بعضی دیگر متحرک و در راه، بعضی جاها ریتم ضربه به سینه، تخت است و بعضی جاها رقصان و مواج و … در شهر لار که سینه زنی اش به عنوان نمونه ی کلی سینه زنی سنتی لارستان شناخته می شود قریب به ده محله در قالب دو دسته ی جداگانه ی نعمتی و حیدری در مسیری مشخص حرکت می کنند. همچنین در یک مکان مشخص مراسم ختم را برگزار می کنند. این شیوه البته در دوره ی حاضر با تغییراتی همراه شده است. مهم اما اصل «حرکت» و «حرکت جمعی» است. آیین سینه زنی در لار، هم در نحوه ی سینه زنی هر سینه زن، مواج است( سینه زنی بوشهری ها را بیاد بیاوریم) هم در کلیت خویش از دسته ها و رسته های در حرکت شکل می گیرد و محل به محل ادامه می یابد.

در فرهنگ مردمان جنوب، دور هم نشینی و این دور هم نشینی را به خارج از فضای چاردیواری منتقل کردن و در فضایی باز مثلاً هر عصر بیرون خانه و یا هر شب در حیات خانه برگزار کردن یک عنصر اساسی و زنده است که هنوز در بعضی مناطق از بافت سنتی شهر، میان خانواده ها و همسایگان رایج است. «فضای بازِ» کویری لارستان و وجود عنصر «فاصله» در معماری شهرهای آن، مردم را به فضای ناب و طبیعی بیرون جلب کرده و در این فضای بیرون است که مردم به دنبال تحدید و تقلیل فاصله ها هستند. سینه زنی لار بر بستر چنین عقبه ای شکل می گیرد و یک باور و آیین مذهبی با طبیعت و تجربه ی زیستی این مردمان هماهنگ می شود. همچنین در این فعل آیینی، حرکت، مفهومی می شود در بطنِ نام و مرام «آب» یعنی عنصری که زندگی می بخشد و حیات و زندگی مگر چیزی جز مفهوم حرکت است؟ آب در حالت کلی نه یادآور مرداب که هماره متناسب با یاد و تصویر رودان و چشمه سارانی است که می جوشند و درگذرند و این، اشتراک مفهومی آب، میان این مردمان و حادثه ی عاشورا می شود که اگر در مقطع مهمی از حادثه ی کربلا، آب به نام نبود اما به مرام بود که همان جوشش و حرکت است، همان ابتنای انقلاب است و همین اصل اساسی است که بر مبنای آن، عاشورا را ضمان اسلام و زندگی بخشنده به آن می دانند نتیجه آنکه در این هر دو، چه در آن حادثه ی جاودان تاریخی و چه در این جغرافیا و آیین، آب، ارزش «حضور» خود را در مفهوم «غیاب» خود یافته است و در تجلی مرامی خویش.

 باری، دستجات سینه زنی لارستان حرکت می کنند و از محله ای به محله ی دیگر می روند، «فاصله» در جغرافیای این شهر کویری را در می نوردند و کارناوالی باشکوه می آفرینند که جز تکیه بر فرهنگ قومی خود که در کنار هم بودن را در عرصه ی وسیع اجتماعی و بیرونی می خواهد به ناخودآگاه تشنه ی خویش هم اشارتی اساسی دارد، به آب. اما نه به «نام» که در بازتاب «مرام» آن، که آن هم به گونه ای غیر مستقیم در رفتار این دستجات تجلی می یابد؛ حرکت.

۷ نظر

  1. با سلام به آقای فرزاد قناعت پور.
    مطالب، جالب وخواندنی بود. فرهنگ آب وحرکت دسته جمعی که نماد وویژگی سنتی لاری است جالب نگارش شده بود. استفاده بردیم و انشاالله در کتاب سینه زنی سنتی لاری درج خواهیم کرد.
    اگر موضوعات دیگر همانند پا برهنه کردن، علم برداشتن، نذر کردن، کتل، شال و… موضوعاتی به ذهنتان رسید از مردم و ما دریغ نفرمایید. با سپاس وخدا قوت

  2. با سلام/ از مطالب شما استفاده بهینه بردم حتما در کتاب مورد نظر درج می گردد. موضوع آب در فرهنگ این مردم وحرکت دسته جمعی سینه زنی نماد و ویژگی سینه زنی لاری است. درود وسپاس واجرشما با سید الشهدا/ خدا قوت

  3. حميد منشي گفت:

    آفرین فرزاد. خواندم و استفاده کردم. هرچند معتقدم در این تحلیل شما از کل به جزء رسیده ای و این مختص مولفان و نویسندگانی است که فارغ از تحلیل مستقل، دل در گرو مضمون و محتوای اثر دارند. واضح تر اینکه شما دل در گرو سینه زنی لاری و آیین این اقلیم داری و حالا از یک کلیت گشاد و گشوده به این جزئیت رسیده ای.

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان