سومین سوگواره عکس عاشورایی قاب سرخ؛ با معرفی نفرات برتر به کار خود پایان داد        /        نمایشگاه عکس عاشورایی قاب سرخ افتتاح شد        /        با حضور سه تن از عکاسان نام آشنای کشور؛ داوری سومین سوگواره عکس عاشورایی آغاز شد + عکس        /       

سوگواره قاب سرخ، اثرگذارترین اقدامات فرهنگی مذهبی شهرداری طی دو سال گذشته است


اعضای دبیرخانه سومین سوگواره عکس عاشورایی قاب سرخ پیش از شروع به کار دبیرخانه با حضور محمدرضا قنبرنژاد سرپرست شهرداری لار، محسن زارع مدیر فرهنگسرای مرتضوی، عبدالعلی حدادیان مدیر آموزشگاه سینمایی فردایی دیگر و جمعی از هنرمندان عکاس به دیدار حجت الاسلام والمسلمین دکتر سید مجتبی نوربخش امام جمعه لار رفتند.

در آغاز دیدار، قنبرنژاد ضمن عرض تسلیت به مناسبت ایام غمبار حسینی؛ سوگواره عکس عاشورایی “قاب سرخ” را مظهر نگاه و تلقی شهرداری از فعالیت های شاخص فرهنگی مذهبی طی چند سال اخیر دانست.

سرپرست شهرداری لار افزود: در دوره جدید نیز همچنان با قوت، از این حرکت فرهنگی بزرگ حمایت می کنیم.

سپس زارع مدیر فرهنگسرای مرتضوی و سوگواره سوم، ضمن تشکر از حجت الاسلام والمسلمین نوربخش به جهت همراهی و حمایت های همه جانبه ایشان در دوره های گذشته، گفت: برگزاری سوگواره های عاشورایی که در ابعاد استانی و کشوری تعریف شده باشد کار ساده ای نیست. جوانان عکاس شهرستان با بهره از توان و استعدادهای خود در هنر عکاسی و البته با مدد گرفتن از نام و یاد ابا عبدالله الحسین (ع) توانستند جایگاه این سوگواره را در شاخص های هنری کشور تثبیت کنند.

زارع افزود: یکی از بزرگترین دغدغه های ما به عنوان میزبان این سوگواره، عدم آشنایی عکاسان لارستانی با بعضی موارد تکنیکی نظیر مجموعه سازی در عکس عاشورایی بود. رویکرد امسال سوگواره را بر تقویت بنیه ی علمی عکاسان منطقه و آموزش چگونگی نگاه خلاقانه به روایت های عاشورایی توسط اساتید نام آشنای عکاسی کشور گذاشته ایم.

وی گفت: بحمدالله تا به حال یکی از موارد دلگرم کننده ی امسال همدلی های شورای چهارم و همراهی های شهردار محترم است که قدر و شان فعل فرهنگی را به درستی درک می کنند.

محسن زارع گفت: هرگاه رجال سیاسی ما به دنبال ارتقاء موقعیت های سیاسی شهرستان بوده اند متوسل به راهکارهایی اجتماعی و سیاسی شده اند. اما نباید فراموش کرد که تاثیرگذاری برنامه های فرهنگی در معرفی نام و جایگاه شهرستان در کشور از هر دستاویزی اثرگذارتر و موثرتر است. برگزاری سوگواره “قاب سرخ” در حال حاضر باعث شده که بسیاری از عکاسان کشوری با نام و موقعیت اجتماعی، فرهنگی و مذهبی شهرستان بیشتر آشنا شوند.

وی اضافه کرد: وقتی عکاسان از مرزی ترین استان های شمالی کشور اثر خود را به دبیرخانه می فرستند و هر روزه با دبیرخانه در ارتباطند، این تبادل فرهنگی در معرفی نام لارستان بزرگ از هر ابزاری اثر گذارتر است.

در ادامه عبدالعلی حدادیان مدیر آموزشگاه سینمایی فردایی دیگر ضمن معرفی اعضا دبیرخانه گفت: لارستان دارای استعدادهای بالقوه ای در هنر عکاسی است که با حمایت های مسئولین شکوفا می شود. سوگواره عکس عاشورایی قاب سرخ پس از پشت سر گذاشتن سه دوره نام و اعتبار خود را در بین عکاسان کشور پیدا کرده است.

حدادیان افزود: بنده با سابقه ی ۳۰ سال فعالیت در مرکز استان در زمینه ی عکاسی و چند دوره دبیری انجمن عکس شیراز اعتبار سوگواره را در حد شاخص های استاندارد کشوری می بینم. اعتبار و وجهه ی هنری کشوری ساده به دست نیامده و مطمئناً تلاش های چند ماهه شبانه روزی فرهنگسرا، مدیران، جوانان عکاس و از همه مهمتر حمایت های شهرداری به عنوان متولی اصلی موجب این پیشرفت شده است.

حجت الاسلام والمسلمین نوربخش پس از خوشامدگویی به قنبرنژاد و برگزار کنندگان سوگواره، این کار را از بزرگترین و اثرگذارترین اقدامات فرهنگی مذهبی شهرداری طی دو سال گذشته دانست و از اینکه رویکرد قنبرنژاد نیز در حمایت بیش از پیش از این سوگواره استوار است تشکر نمود.

امام جمعه لار افزود: بنده سال گذشته به مراتب از این حرکت شایسته تقدیر نمودم. در سخنرانی ویژه مراسم اختتامیه، در خطبه های نماز جمعه و با حضور در نمایشگاه های این سوگواره از تلاش این جوانان و حمایت های شهرداری تشکر نمود ه ام. قلباً به این حرکات هنری اعتقاد بسیاری دارم. علی الخصوص که این برنامه های فرهنگی هنری آمیخته با نام و یاد آقا ابا عبدالله الحسین (ع) است.

نوربخش افزود: وقتی این جوانان عکاس را می بینم که در بین عزاداران با دقت و علاقه ی بسیار به ثبت و ضبط لحظات عشقبازی مردم با مولایشان مشغولند به آنها افتخار می کنم.

وی گفت: در کنار عظمت صحنه های عزاداری مردم در روزها و شب های عزاداری، پشت صحنه هایی جذاب نیز وجود دارد که می تواند سوژه ی خوبی برای دوربین بسیاری از عکاسان خوش ذوق باشد. لحظاتی مانند عاشقانی که بدون در نظر گرفتن جایگاه و منصب دنیوی شان شب تا به صبح و صبح تا به شب عاشقانه برای پخت نذری و دیگر کارهای تدارکاتی تلاش می کنند.

در پایان این دیدار، قنبرنژاد و اعضاء دبیرخانه نماز ظهر و عصر خود را به حجت الاسلام والمسلمین نوربخش اقتدا کردند.

۴ نظر

  1. ح . م گفت:

    امیدواریم غیر از این آقا دیگر ارگان ها هم حمایت کنند.

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان